TURNAUSOHJELMA / OHJEET JOUKKUEILLE
Veiterä

 

Turnausuutinen ja otteluohjelma katsojille ja kannustajille löytyy täältä

 

YHTEYSTIEDOT

  • Kuuluttamo/ottelusihteerit: antti.kettunen(a)veitera.com, 0400 213 613
  • Kioski/ruokailu: katri.kari(a)veitera.com, 050 557 1831
  • Koko turnaus: seppo.puhakainen(a)veitera.com, 040 581 5402
  • Kisapuiston kenttämiehet: kisapuisto(a)lappeenranta.fi, 0400 639 791

 

SÄÄ / PAKKANEN

päivitys 9.1.2016 klo 13:30

Olosuhteita Kisapuistossa ja säätä arvioidaan turnauksen edetessä, mutta pakkanen ei näillä lukemilla ole este 20 minuutin otteluille, joiden välissä on runsaasti aikaa lämmitellä sisätiloissa. Ennuste koko sunnuntaipäiväksi 18-21 pakkasasteen välissä(riippuen ennusteesta) ja tuuli nollassa, joten turnaus pelataan.

 

Helpottamaan olosuhteita vaihtoalueelle on järjestetty:
  • Tuulelta suojaavat seinälliset katokset, joissa lämpöäeristävä istuin alusta(5cm finfoam)
    • Tuulisuojia yksi per kenttä, joten kaksi joukkuetta jakaa sulassa sovussa yhden katoksen(yhteensuojaan mahtuu hyvin ainakin 12 pientä pelaajaa)
  • Runsaasti vilttejä vaihtopelaajille (ja valmentajille )
  • Koko ajan kaikille joukkueille/pelaajille kuumaa mehua tarjolla vaihtoaitioissa
  • Tarvittaessa kuuluttamon alla käytössä myös vaihtoaitiot, joissa sädetin lämmittimet
Pyydämme kuitenkin kiinnittämään seuraaviin asioihin huomiota –  pelaajien pukeutuminen:
  • Vaihdossa oleville/ vaihtoon tuleville pelaajille aina viltti päälle ja pikku hörppy kuumaa mehua
  • Otteluissa ja ottelujen välissä eri vaatetus: märät pois ja kuivat aina tilalle
  • Otteluiden välissä ulkona ollessa reilusti lämmintä päälle (eri vaatteet)
  • Puhtaita/kuivia sukkia vaihdettavaksi (puhtaat pestyt jalat pysyvät myös paremmin lämpimänä)
  • Pelihanskojen tilalla voi olla rukkaset
  • Kypärää isommaksi ja paksumpaa pipoa tilalle (kypärämyssy myös hyvä)
  • Kerrospukeutuminen: hyväksi todettu Veiterän P11 harjoituksissa tällä viikolla(-25): pari teknistä alusasua, tuulta pitävä takki(ei toppatakki, vaan esim vuorellinen softshell, fleece tai tuulipuku) ja pelipaita
  • Pakkasen kesto yksilöllistä: toinen saattaa tarvita yhden välipaidan toinen ei, varpaat jäätyy joillakin helposti ja toisella ei
  • Lämmittelemään pitää lähteä ennen kuin on kylmä – kello on paras apuväline pukeutumisen lisäksi pakkasta vastaan

 

 

RUOKAILUruokailu

  • Ilmoita ruokailijoiden lukumäärä arvio joukkueittain su 3.1.2016 mennessä: antti.kettunen(a)veitera.com ja seppo.puhakainen(a)veitera.com
    • Samalla mahdollinen ruoka-aineallergia (esim. gluteeniton)
    • Hinta 7,50 (aikuiset ja lapset sama hinta)
    • Maksu jälkikäteen toteutuneiden ruokailijoiden määrän mukaan tilille tai Kisapuiston kioskiin(käteinen)
      • Ruokailupaikalle tultaessa joukkueenjohto ilmoittaa ruokailijoiden kokonaislukumäärän ja seuran ruokailua valvovalle turnaustoimitsijalle
    • Ruokailu 11:00-13:00 – katso joukkuekohtaiset ruokailuajat alempaa (ruokailu toisen ja kolmannen ottelun välissä).
  • Veiterän kioski avoinna koko turnauksen ajan: tarjolla pientä makeaa ja suolaista, kahvia, mehua ja makkaraa koko turnauksen ajan

 

 

TURNAUSOHJEET/JOUKKUEET / LOHKOJAKOKentät_2016

  • Turnaukseen osallistuu 12 joukkuetta
  • Pelataan kahdessa kuuden joukkueen lohkossa 1 x 20 minuutin otteluita ilman puolien vaihtoa
  • kts. kuva kenttäjaosta – klikkaa kuva isommaksi
  • Alkulohkoissa jokaiselle joukkueelle 5 ottelua / 100 minuuttia peliaikaa
  • Lisänä pelataan sijoitusottelut sijoista 1-8
  • Palkintojen jako sijat: 1-3

 

Turnaukseen osallistuvat joukkueet:

  • Kampparit, Mikkeli (3 joukkuetta)
  • Wiipurin Sudet, Lappeenranta (2 joukkuetta)
  • Botnia, Helsinki (2 joukkuetta)
  • HIFK, Helsinki
  • Akilles, Porvoo (2 joukkuetta)
  • Saipa F07, Lappeenranta
  • Veiterä, Lappeenranta

 

A LOHKO         LOHKO B      
Kenttä 1         Kenttä 2      
Joukkueet Koppi Ruokailu kpl   Joukkueet Koppi Ruokailu kpl
1 Veiterä X 11:30 10+2   1 Sudet harmaa P4 11:30  1+0
2 Botnia valkoinen T1 11:30  8+2   2 Kampparit pinkki H 11:30  8+2
3 Sudet punainen P4 11:50  5+1   3 Saipa F07 P3 11:50 11+5
4 Kampparit musta H 11:50 11+4   4 Akilles valkoinen T2 11:50 10+7
5 Akilles vihreä T2 12:10 10+7   5 Kampparit valkoinen H 12:10 13+2
6 HIFK L 12:10 10+2   6 Botnia sininen T1 12:10  8+2
Tuomarit/turnausjärjestelijät   11-13 5+15    

 

Pukukopit: T=tekojää, P=tekojää parakki(suihkuttomia), U= UK Areena, H=harjoitushalli, L=liigahalli

 

 

OTTELUOHJELMA / TUOMARIT

OTTELUIDEN TULOKSET JÄÄPALLOLIITON TULOSPALVELUSTA – TÄSTÄ

JOUKKUEIDEN TOIMIJAT: lataa otteluohjelma itsellesi tästä(.pdf)
TUOMARIT: lataa tuomariasettelu/otteluohjelma otteluiden päättymisajoin itsellesi tästä (.pdf)

 

Turnauksen tuomarit: Leo Perälä, Matti Buuri, Sofia Segerman, Susanna Simola, Noora Ellonen, Ilkka Vainikka, Ilkka Hauska ja Topiantti Äikäs

 

A LOHKO – KENTTÄ 1   B LOHKO – KENTTÄ 2
Klo Min Nro Ottelu   Klo Min Nro Ottelu
9:00 0:25 1 Veiterä Sudet punainen   9:00 0:25 1 Sudet harmaa Saipa F07
9:25 0:25 2 Akilles vihreä Kampparit musta   9:25 0:25 2 Kampparit valkoinen Akilles valkoinen
9:50 0:25 3 Botnia valkoinen HIFK   9:50 0:25 3 Kampparit pinkki Botnia sininen
10:15 0:15   Jäänhoito     10:15 0:15   Jäänhoito  
10:30 0:25 4 Veiterä Kampparit musta   10:30 0:25 4 Sudet harmaa Akilles valkoinen
10:55 0:25 5 Botnia valkoinen Akilles vihreä   10:55 0:25 5 Kampparit pinkki Kampparit valkoinen
11:20 0:25 6 HIFK Sudet punainen   11:20 0:25 6 Botnia sininen Saipa F07
11:45 0:45   Jäänhoito ja tauko     11:45 0:45   Jäänhoito ja tauko  
12:30 0:25 7 Veiterä Botnia valkoinen   12:30 0:25 7 Sudet harmaa Kampparit pinkki
12:55 0:25 8 Sudet punainen Kampparit musta   12:55 0:25 8 Saipa F07 Akilles valkoinen
13:20 0:25 9 HIFK Akilles vihreä   13:20 0:25 9 Botnia sininen Kampparit valkoinen
13:45 0:15   Jäänhoito     13:45 0:15   Jäänhoito  
14:00 0:25 10 Kampparit musta Botnia valkoinen   14:00 0:25 10 Akilles valkoinen Kampparit pinkki
14:25 0:25 11 Akilles vihreä Sudet punainen   14:25 0:25 11 Kampparit valkoinen Saipa F07
14:50 0:25 12 HIFK Veiterä   14:50 0:25 12 Botnia sininen Sudet harmaa
15:15 0:15   Jäänhoito     15:15 0:15   Jäänhoito  
15:30 0:25 13 Sudet punainen Botnia valkoinen   15:30 0:25 13 Saipa F07 Kampparit pinkki
15:55 0:25 14 Kampparit musta HIFK   15:55 0:25 14 Akilles valkoinen Botnia sininen
16:20 0:25 15 Akilles vihreä Veiterä   16:20 0:25 15 Kampparit valkoinen Sudet harmaa
16:45 0:15   Jäänhoito     16:45 0:15   Jäänhoito  
      Sijoitusottelut           Sijoitusottelut  
17:00 0:25 16 A3 B3   17:00 0:25 16  A4 B4
17:25 0:25 17  A1 B1   17:25 0:25 17 A2 B2
17:50     Palkintojen jako: sijat 1, 2 ja 3   17:50